W ciągu dziesięciodniowego pobytu gości z Ukrainy mieliśmy czas nie tylko na zajęcia typowo edukacyjne, ale i na wypoczynek oraz rozrywkę.

Pierwszego dnia oprowadziliśmy gości po naszej szkole, sali gimnastycznej i boisku szkolnym. Złożyliśmy wizytę strażakom w OSP, kórzy przeprowadzili instruktarz pierwszej pomocy. Pokazali nam m.in. sprzęt hydrauliczny do rozcinania samochodów po wypadku. Pokazaliśmy naszym kolegom nasz piękny Ruszów.

Kolejny dzień to zwiedzanie Jagodzina. Zrobiliśmy sobie zdjęcie pod dawną siedzibą wojsk wyzwalających tereny Łużyc (okolice Ruszowa). W Toporowie podążyliśmy szlakiem II AWP. W lesie odnaleźliśmy stary cmentarz żołnierzy poległych podczas forsowania Nysy Łużyckiej, gdzie zrobiliśmy sobie małą sesję zdjęciową. Punktem kulminacyjnym tego dnia była wspólna dyskoteka andrzejkowa. Kultywując nasze tradycje każdy z nas mógł skorzystać z usług wróżki i dowiedzieć się co go w życiu czeka. Nasi goście byli wyjątkowo zadowoleni z zabawy.

Trzeciego dnia pojechaliśmy do Starego Węglińca, aby zwiedzić najstarszy czynny kościół w naszej Gminie pochodzący z XVI w. Ksiądz Maciej, tamtejszy proboszcz bardzo ciekawie opowiedział nam historię naszego najstarszego zabytku architektury. Przedstawiciele Nadleśnictwa pokazali nam rezerwat sosny błotnej i najstarsze jego okazy liczące sobie sto dziesięć lat.

Nasi rówieśnicy udali się z nami na krótką wycieczkę po najciekawszych miejscach naszej miejscowości, m.in. park, ul. Ratuszowa, dom kultury, obecny i stary kośćiół. Wraz z nami nasi goście udali się do naszej szkolnej sali komputerowej, gdzie wybieraliśmy najciekawsze zdjęcia do galerii. Wszyscy świetnie się przy tym bawili :)

W poniedziałek pan Okoń zaprosił nas na wycieczkę po naszym nadleśnictwie. Zobaczyliśmy tutejsze żerowisko bobrów. Niespodzianką dla nas było ognisko zorganizowane przez członków nadleśnictwa w ich posiadłości - dawnym Pensjonacie Dako. Wieczorem nasi koledzy przyjechali na towarzyskie mecze Polska - Ukraina :p Te spotkania okazały się bardzo integrujące. Nie było wyraźnej przewagi żadnej ze stron. Wyczerpani i zmęczeni, ale w doskonałym humorze wrócili do swojego Pensjonatu :)

We wtorek goście z Ukrainy mieli okazję uczesniczyć w naszych zajęciach lekcyjnych. Co prawda nie wiele zrozumieli, ale mieli doskonały kontakt z naszą młodzieżą. Najbardziej podobała im się lekcja j.angielskiego, w której aktywnie uczestniczyli. Na przerwach opowiadali nam o swojej szkole na Ukrainie.

Jak wiadomo 6 grudnia to Mikołajki, więc odwiedził nas św.Mikołaj i jego elfy :))) Naszym rówieśnikom bardzo podobały się prezenty, na które niestety Mikołaj nie miał już funduszy i ufundowali je hojni Ruszowscy sponsorzy ;D Po fascynującej wizycie nastąpiła projekcja filmu, który wszystkim baaaardzo się podobał ;p

Ostatnim mikołajkowym prezentem był wyjazd na basen "Wodnik" w Żarach :) Wszyscy razem spędziliśmy tam miłe popołudnie :*

Ostatni dzień pobytu Ukraińców zakończył się prezentacją naszego projektu i filmu dokumentującego ich pobyt w gościnnej Polsce. Dzień uświetnił występ artystyczny szkoLnego zespołu wokalnego. Te dziesięć dni spędziliśmy w bardzo miłym towarzystwie:) Młodzież z Ukrainy jest bardzo otwarta i sympatyczna ;D Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś nas odwiedzą ;)

Asia B. i Monia S.