Strona Główna
Historia
Przyroda
Wypoczynek
Galeria
Uczestnicy
 

Przyroda Ruszowa i okolic

Ruszów jest niewielką miejscowością leżącą na terenie gminy Węgliniec, która znajduje się w samym sercu borów dolnośląskich. Największym bogactwem Ruszowa i jego okolic jest wspaniała przyroda, której głównym elementem są lasy stanowiące 82% powierzchni gminy. Przede wszystkim są to bory sosnowe, które są dominującym elementem krajobrazu.
Na terenie Gminy Węgliniec nie brakuje również bagnisk i torfowisk, które porastają lasy olchowe jak i unikalna sosna błotna, która jest osobliwością na skalę europejską! W 1962 r utworzono rezerwat "Torfowisko Pod Węglińcem", którego głównym założeniem jest ochrona wyżej wymienionej sosny błotnej, będącej krzyżówką sosny zwyczajnej z górską kosodrzewiną. Inną unikalną rośliną na terenie naszej gminy jest wrzosiec bagienny, którego stanowisko znaleziono w okolicach Starego Węglińca. Można tam również zaobserwować bagno zwyczajne, roślinę chronioną prawnie o intensywnym zapachu, wykorzystywaną w walce z molami.

Opiekę nad lasami sprawują Nadleśnictwo Ruszów, zajmujące się terenem o powierzchni ok 17000 ha, oraz Nadleśnictwo Węgliniec, które sprawuje kontrolę na terenie o powierzchni 17676 ha. Nadleśnictwo, gospodarujące lasami, uprawia młode drzewka na tak zwanych szkółkach. W ciągu roku szkółkę opuszcza ok 1 mln młodych sadzonek. Uprawia się tu gatunki pospolite takie jak sosna, świerk, modrzew, olcha, czy dąb ale także rzadkie gatunki takie jak buk, kasztanowiec, kalina czy jarzębina.

Okolice Ruszowa to także wspaniały świat zwierząt. Oprócz licznie występujących tu lisów, jeleni, saren, dzików, można zobaczyć niedawno reprodukowane na ten teren bobry, których żeremia znajduja się nieopodal Ruszowa.Zwierzeta zadomowiły się u nas na dobre wydając na świat potomstwo. Innym bogatym elementem fauny są liczne gatunki ptaków, z którego najwspanialszą osobliwością jest najwiekszy ptak drapieżny w Polsce orzeł bielik.

Gimnazjum im. Orląt Lwowskich od czterech lat prowadzi współpracę ze stroną ukrańską. Do tej pory polegała ona głównie na zasadzie wymiany wakacyjnej. Na Ukrainę jadą gimnazjaliści z Ruszowa, grupa młodzieży z Ukrainy odpoczywa w Polsce. W czasie, gdy u nas odpoczywają goście ze wschodu, uczniowie z Ruszowa zwiedzają Lwów, Zbaraż, Chocim, Buczacz czy Krzemieniec.
Dzięki wsparciu finansowemu Narodowego Centrum Kultury w Warszawie mogliśmy rozszerzyć współpracę i podjąć wspólne działania o charakterze edukacyjno-integracyjnym. Wspólnie z grupą uczniów szkoły w Jezierzanach pracowaliśmy nad projektem "Tropami historii i przyrody Ruszowa i okolic".
Oto efekty naszej pracy.

© Remigiusz Domagała, Joanna Bodzianny, Monika Ślósarczyk, Jan Kubiszewski, Bartosz Pitura, Tomasz Szymanek